Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yasalaşacak?

Askerlik Son Dakika – Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yasalaşacak? Yeni Askerlik Sistemi TBMM’de

Gündem

Yeni askerlik sistemini binlerce vatandaş beklerken TBMM’de parti üyeleri ile görüşülmeye başlandı. Yeni tek tip askerlik nasıl olacak, askerlik düşecek mi, askerler ne zaman terhis olacak, bedelli askerlik nasıl olacak, yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? tüm detaylarıyla haberimizde…

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yasalaşacak?

Gündemin en önemli konularından biri olan yeni askerlik sistemi hakkında bugün TBMM Genel Kurulunda, Askeralma Kanunu Teklifini milletvekilleri sözlerini aldı. Askerlik süresinin düşmesinin ardından 130 bin askerinde terhis olması da şuan gündemde yerini almış bulunmakta. Bedelli askerlik içinde kalıcı bedelli uygulaması getirileceği söz konusu. Tartışmalar devam ederken yeni askerlik sistemi için TBMM Genel Kurulu 12 Haziran Cuma günü saat 14:00’de yapılacağı açıklandı.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı açıklamalarda yeni askerlik sisteminin bu hafta kesinleşmesinin hedeflendiğini belirtti. TBMM’de gerçekleşen kapalı grup toplantısında askerlik sisteminini değişimi ile ilgili milletvekilleri bilgilendirildi.

BEDELLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?

Yeni sistem ile bedelli askerlik kalıcı bir hale gelecek. Yeni askerlik sistemi kabul edildiğinde eğitim ve yaş gözetmeksizin yükümlü olan her kişi bedelli askerlik için başvurabilecek. Asker kaçaklar ise bir defaya mahsus olarak bedelli askerliğe başvurabilecek. Kanunun çıkmasının ardından bakaya düşenler bedelli askerlik sisteminden yararlanamayacaklar. Yeni kanunda asker alma dönemlerinde kontenjan 145 bin oldu. Kontenjan dolması halinde bedelli başvurusu yapanlar arasında kura çekilecek.

Ak Partili Bülent Turan’ın yaptığı açıklamada, kanunun görüşme sırasında bedelli askerlik yaşının değişebileceğini açıkladı.

ASKERLER ERKENDEN TERHİS OLABİLECEKLER Mİ?

Yeni askerlik tekliflerine göre, yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Askerlik hizmet süreleri erbaş ve erler 6 ay, yedek subaylar ve astsubaylar içinde süre 12 ay olacak. Lisans ve üzeri mezuniyeti olmayan er askerlerin askerlik süreleri 6 aya düşürülecek.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından belirlenecek, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısının çarpımı ile hesaplanacak. Belirlenen tutar peşin ödenecek ve yükümlüler bir aylık temel askeri eğitimini alarak askerlik hizmetini bitirmiş olacaklar. Bedelli askerlik için istekli miktarının fazla olması halinde ödemeye istekli olan kişiler kurayla belirlenecek. Askerlik yaşına geldikten sonra yapılan yaş değişikliği askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir